Čo vlastne je SEO optimalizácia?

Čo vlastne je SEO optimalizácia?

V poslednej dobe je veľmi silne skloňované magické slovíčko SEO. Čo vlastné táto skratka znamená a prečo je potrebné brať ohľad na správnu optimalizáciu webových stránok a e-shopov?

Prv, ako si ujasníme pojem SEO, je nutné vysvetliť, prečo je také dôležité.

Každým dňom vznikne na celom svete niekoľko tisíc nových webových stránok alebo internetových obchodov (e-shopov). V takomto ohromnom množstve stránok je takmer nemožné byť viditeľný. Rôzne webové vyhľadávače sa však snažia zobraziť zákazníkovi čo možno najrelevantnejšie informácie. Na to, či sa rozhodnú, že práve Vaša stránka je najhodnotnejšia a mali by zobraziť práve ju, slúži SEO optimalizácia.

 

 

 

SEO je anglická skratka pre Search Engine Optimalization, čo vo voľnom preklade znamená optimalizácia pre webové vyhľadávače. V skratke povedané, čím lepšie máte stránku optimalizovanú a nastavenú a čím je na nej hodnovernejší obsah, tým je väčšia šanca, že sa práve Vaša stránka dostane vo vyhľadávaní na prvé miesto.

 

Prečo je dôležité byť na prvom mieste?

Koľkokrát ste vo vyhľadávaní prešli na druhú stránku? Koľkokrát na tretiu? Navštívili ste niekedy aj štvrtú? O ďalších stránkach už nemôže byť ani reč.

Počet návštev na konkrétnej stránke vo vyhľadávaní si môžete všimnúť aj na tomto grafe:

 

https://www.advancedwebranking.com/cloud/ctrstudy/

 

Nakoľko je stránok tak veľa a konkurencia je taká silná v online priestore, ľudia si skrátka nedajú námahu prejsť aj na ďalšie stránky. Spravidla dokonca väčšina návštevnosti prichádza z prvých 5 výsledkov na prvej strane. Ak chcete osloviť a získať veľké množstvo potenciálnych zákazníkov, Vaším cieľom je teda umiestniť sa práve na týchto priečkach.

Ako na to? Správne nastaveným SEO.

Hneď na začiatku je nutné vysvetliť, že práca s optimalizáciou a nastavením obsahu je beh na dlhú trať. Trvá niekoľko mesiacov, kým sa začnú dostavovať relevantnejšie výsledky a samozrejme ani vtedy netreba "zaspať". Musíte si uvedomiť, že nie ste jediná stránka, ktorá sa snaží o dokonalú optimalizáciu. Niekedy rozhodnú detaily a práve preto sa o stránku treba starať pravidelne.